• Zagadnienie związane z rolnictwem, inaczej.

    dodano dnia: 25 marca 2024 / 12:54

    Jak poznać czym jest rolnictwo? Najlepiej sie o tym nauczyć. Nic bardziej mylenego! Nasi uczniowie uczą się o nim poprzez zajęcia praktyczne. Piekli, smażyli, obierali a przy tym poznawali.

    Czytaj więcej
  • #laboratoriumprzyszłości - Wiosenne kanapki.

    dodano dnia: 8 marca 2024 / 11:4

    06.03.2024

    Czytaj więcej
  • #laboratoriumprzyszłości "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie?"

    dodano dnia: 30 stycznia 2024 / 8:5

    Zainspirowani lekturą "Dziady cz. II" postanowiliśmy przyrządzić ucztę. Klasa 7 przygotowała potrawy, które na pewno zachęciłly by duchy :)

    Czytaj więcej
  • #laboratoriumprzyszłości - klasa 6 i 7 piecze pierniczki.

    dodano dnia: 6 grudnia 2023 / 20:11

    Nadszedł grudzień a z nim atmosfera zbliżających się świąt. Uczniowie klasy 6 i 7 postanowili upiec pierniczki. Zapach unosił sie po całej szkole.Wszyscy mieli okazję spróbować.

    Czytaj więcej
  • Tradycyjne dania Wielkiej Brytanii.

    dodano dnia: 29 listopada 2023 / 18:44

    Uczniowie klasy piątej wraz z p. Anetą Lorek przygotowali Yorkshire Pudding w ramach projektu edukacyjnego o tradycyjnych daniach w Wielkiej Brytanii. 

    Czytaj więcej
  • #laboratoriumprzyszłości - Zdrowe przekąski.

    dodano dnia: 11 listopada 2023 / 19:15

    Co warto jeść aby być zdrowym ale też najedzonym? O tym przekonali się uczniowie klasy 7, którzy w naszym laboratorium przyrządzili smaczne i zdrowe przekąski. Były fit cynamonki, sernik z malinami, pełnoziarnisty chleb, sałatka owocowa, nasiona chia z musem mango, zdrowy sok, sery oraz wędzona ryba.

    Czytaj więcej
  • #laboratoriumprzyszłości - Drukarka 3D.

    dodano dnia: 3 lipca 2023 / 18:43

    Co można wydrukować drukarką 3D? Niemal wszystko: ozdoby, przedmioty codziennego użytku, części zamienne do urządzeń, prototypy produktów, makiety architektoniczne, figurki, a nawet protezy i broń palną. Możliwe jest drukowanie z plastiku, metalu, a nawet szkła. Taką właśnie drukarkę mamy dzięki programowi Laboratorium przyszłości. Poniżej efekty naszych działań :)

    Czytaj więcej
  • #laboratoriumprzyszłości - gotowanie w ramach projektu "Zdrowie na talerzu"

    dodano dnia: 14 maja 2023 / 14:29

    W czwartek, 11 maja, uczniowie klasy 7 przygotowali smaczne potrawy. Zajęcia odbyły się podczas lekcji wychowawczej. Dania przygotowane z naturalnych składników zachwyciły wszystkich. Uczniowie przyrządzili tradycyjne moskole ale w wersji z sosem pieczarkowych, na deser cynamonki oraz kompot agrestowy(owoce pozyskane z uprawy ekologicznej).

    Czytaj więcej
  • #Laboratoriaprzyszłości

    dodano dnia: 28 kwietnia 2023 / 15:57

    Na lekcji chemii przerabialiśmy budowę i właściwości wybranych związków chemicznych (m.in amoniaku) oraz prawo zachowania masy. W nawiązaniu do tego na zajęciach rozwijających  piekliśmy amoniaczki jednocześnie stosując w praktyce prawo zachowania masy (dostosowanie procentowego składu chemicznego ciasta przy zwielokrotnieniu składników). Nauczyliśmy się, że ciasto może wyrosnąć bez proszku, sody, drożdży jeżeli zastosujemy substancję o określonych właściwościach. Dowiedzieliśmy się więcej o amoniakui jego właściwościach, no i oczywiście mieliśmy dużo frajdy.

    Czytaj więcej
  • Śniadanie to podstawa #LaboratoriaPrzyszłości.

    dodano dnia: 6 kwietnia 2023 / 9:1

    Klasa 4 kolejny raz pokazała swoje umiejętności kulinarne, przygotowując pod opieką wychowawczyni Justyny Budz, pyszne śniadanie ze swojskich jajek od lokalnych gospodarzy. Uczymy się przy tym zaradności i samodzielności, a także równego podziału obowiązków. Każdy coś przyniósł i brał udział w przygotowaniu posiłku oraz sprzątaniu klasy.

    Czytaj więcej
  • Kwietniowe zajęcia w #laboratoriumprzyszłości.

    dodano dnia: 1 kwietnia 2023 / 19:17

    Uczniowie klasy 7 postanowili przygotować pyszne pancake podczas godziny z wychowawcą. Udało się ich spróbować wszystkim uczniom. Do wyboru były z syropem klonowym, domowej roboty dżemem śliwkowym, dżemem brzoskwiniowym lub kremem czekoladowym. Wszystkie były przepyszne. Zajęcia pozwoliły uczniom nabyć kolejne umiejętności kulinarne ale też organizacyjne. Ważna była współpraca, która szła sprawnie. Dzięki temu wszystko doskonale się udało.

    Czytaj więcej
  • #laboratoriumprzyszłości - wiosenne przekąski

    dodano dnia: 8 marca 2023 / 10:2

    Kolejne zajęcia kulinarne z uczniami klasy 8.

    Czytaj więcej
  • Godzina wychowawcza w #Laboratorium Przyszłości#.

    dodano dnia: 17 lutego 2023 / 15:16

    Klasa IV wraz z wychowawczynią Justyną Budz przygotowała wspólne walentynkowe śniadanie z użyciem naszego Laboratorium Przyszłości. Grzanki francuskie na słodko z cynamonem i dżemem malinowym bardzo wszystkim smakowały.

    Czytaj więcej
  • #laboratoriumprzyszłości#„Chleba naszego powszedniego…” – czyli o znaczeniu chleba w starożytności.

    dodano dnia: 19 grudnia 2022 / 8:17

    W ramach lekcji historii i zajęć rozwijających umiejętności historyczne, odbyły się warsztaty dotyczące sfery życia codziennego starożytnych ludów, a dokładnie jedzenia. Jeszcze konkretniej – chleba. Inspiracją do upieczenia własnego chleba w naszym Laboratorium Przyszłości były źródła historyczne. W czasie, gdy rósł nam zaczyn, a później pieczołowicie wyrobione ciasto, my przeglądaliśmy malowidła z egipskich piramid, przedstawiające proces powstawania pieczywa oraz wizerunki i nagrobki piekarzy, którym w Imperium Rzymskim bardzo dobrze się powodziło. „Chleba i igrzysk” - mawiano przecież w Rzymie. Przypominaliśmy sobie fragmenty Biblii mówiące o chlebie. Odnaleźliśmy także bochenek chleba, który zachował się do dziś, gdyż został zakonserwowany przez błoto wulkaniczne – pochodzi on z 79 r. z Pompejów, miasta zniszczonego przez wulkan Wezuwiusz. Dziś można go oglądać w muzeum archeologicznym w Neapolu. Nasz chleb wykonaliśmy na drożdżach, a przy okazji dowiedzieliśmy się, że drożdże były używane we wszystkich starożytnych cywilizacjach. Pewien naukowiec zebrał nawet pozostałości drożdży sprzed 4500 lat z egipskich stągwi i … upiekł z nich chleb! Okazał się całkiem smaczny. Równie smaczny, jak nasze pieczywo, o czym świadczy tempo znikania kromek. Po 10 minutach zostały nam tylko okruszki.

    Czytaj więcej
  • #laboratoriumprzyszłości - Warsztaty z KGW Czarna Góra - pieczemy pierniczki.

    dodano dnia: 16 grudnia 2022 / 15:4

    Zbliżają się święta więc trzeba upiec pierniczki. Klasa 8 podjęła się tego zadania. Do pomocy młodym cukiernikom ruszyło Koło Gospodyń Wiejskich z Czarnej Góry. Panie pokazały uczniom jak przygotować ciasto a dekorowanie to już była ich własna inwencja :) Nad wszystkim czuwała p. Mariola, która  uczy języka polskiego w naszej szkole, a w wolnych chwilach działa w KGW :)

    Czytaj więcej
  • # laboratoriumprzyszłości Piątkowe przedpołudnie kanapkowe :)

    dodano dnia: 31 października 2022 / 8:13

    Na koniec tygodnia nauki w szkole warto wzmocnić swój organizm. Jako, że wapń i wit. D są niezbędne do prawidłowego rozwoju postanowiliśmy przygotować zdrowe kanapeczki. Biały serek, rzodkiewka i ogórek - te trzy składniki nie tylko smakują ale też mają za zadanie dostarczyć nam witamin. I udało się. Uczniowie klasy 7 przygotowali dla wszystkich zdrowy posiłek. 

    Czytaj więcej
  • #laboratoriumprzyszłości Gotowanie z Małym Księciem.

    dodano dnia: 27 września 2022 / 18:45

    Dzisiaj, w ramach zajęć dodatkowych, uczniowie klasy 8 postanowili odpowiedzieć na pytanie: co przygotowaliby mieszkańcy planet, które odwiedził Mały Książę? Podzielenie na zespoły ochoczo zabrali się do pracy. 

    Król na swojej planecie serwowałby sernik królewski, Pijak przygotował drinki bezalkoholowe, Latarnik ugościł babeczkami. Próżny serwował naleśniki z czekoladą i bitą śmietaną, Bankier liczący gwiazdki zrobił z nich bezglutenowe ciasteczka a sam Mały Książę zaprosił nas na gofry z bitą śmietaną. Nie dotarliśmy tylko do Geografa ale na pewno uda nam się to nadrobić. Podczas przyrządzania uczniowie doskonale się bawili ale przede wszystkim przypomnieli sobie treść lektury obowiązkowej. Połączyliśmy więc przyjemne z pożytecznym.

    Czytaj więcej